KDV Hesaplama

Alış Fiyatına KDV Ekleme

%1
%8
%18

Satış Fiyatından KDV Çıkarma

%1
%8
%18

Üretim tüketim zincirinin her aşamasında malların ve hizmetlerin satışından alınan ve vergi indirimine imkân tanıyarak değer artışını temel alan nesnel, çok aşamalı ve genel bir satış vergisi olan katma değer vergisi (KDV), 25.10.1984 tarih ve 3065 sayılı kanun ile 1 Ocak 1985 tarihinden itibaren Türkiye’de uygulamaya geçirilmiştir.

KDV hariç tutardan KDV dahil tutar hesaplama formülü: (KDV Hariç Tutar) x [1 + (KDV Oranı/100)] (genelde toptan fiyatların üzerine ilave edilen tutar)
KDV dahil tutardam KDV hariç tutar hesaplama formülü: (KDV Dahil Tutar) / [1 + (KDV Oranı/100)] (genelde perakende fiyatlar veya satış fiyatları)

KDV Hariç Fiyata KDV Ekleme

Genelde tedarikçiler KDV hariç fiyat listesi yayınlarlar, bu nedenle doğru KDV oranını bilmenizle beraber hızlıca bu şablon sayesinde KDV dahil maliyetini bulabilirsiniz.
Aynı şekilde KDV hariç bir Satış Fiyatınızı tespit ettikten sonra bu rakama bir KDV oranı ilave etmek istediğinizde de bu şablon size yardımcı olcaktır.

KDV Dahil Fiyattan KDV Çıkarma

Perakende satış yapan işletmeler fiyatlarını KDV dahil olarak yani tüketicinin ödeyeceği tutar kadar ilan ederler. Bu nedenle herhangi bir işlem yapmak için satış fiyatlarından KDV oranı kadar düşerek KDV hariç fiyatı bumak için bu şablonu kullanabilirsiniz.

Ne fark var?

Genelde yapılan yanlışlık şu yönde: alınan ürüne KDV oranı ilave etmek için kullanılan basit formül (Alış X KDV oranı)+ Alış, ancak yapılmaması gereken hata ise satış fiyatından çıkarırken aynı mantık ile Satış – (Satış X KDV oranı)
Bir örnek ile anlatalım: bir ürünün alış fiyatı 10 TL ise ve KDV oranı %18 ise KDV dahil fiyatı 11,8 TL olur. Dolayısıyla KDV tutarı 1,8 TL olur. Tam tersine 11,8 TL KDV dahil fiyattan KDV’siz fiyatı bulmak için 11,8 X 18% = 2,24 TL olmamalı. Ancak dediğimiz gibi birçok bilinçsiz işletme sahibi işlemleri bu şekilde yapıyor.
Doğru işlem KDV’siz fiyatı bulmak için yapılması gereken işlem: KDV’li tutar / (1+(KDV oranı/100)), örnek olarak 11,8/(1+(18/100) = 11,8/1,18 = 10 TL
En iyisi siz iyi öğrenin ve yandaki şablonları mutlaka kullanın.

Kilit Performans Göstergeleri E-Kitabınızı Hemen Edinin

Kilit Performans Göstergeleri

Bu ekranı kapat

Bu E-Kitapta Perakendenin en önemli Kilit Performans Göstergeleri ile bu göstergelerin nasıl hesaplandıklarına dair incelikleri öğreneceksiniz.
Ayrıca KPG'lerle birlikte B.Ö.R.E.K. yöntemi ile hedef belirleme yöntemini öğreneceksiniz. Bu yöntem sayesinde verdiğiniz hedeflerin yapılabilirliğini kontrol etmiş olursunuz.

Not: Tabi ki olabilecek tüm KPG'lere değinmemiz mümkün değildir, ancak en çok kullanılan ve işinize yarayacağını düşündüğümüz KPG'leri öğrenip hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz.