Ortalama Sepet

Ortalama Sepet
Ortalama sepet nedir?
Yine bir performans göstergesi olan bu çalışma ile bir işletmenin veya bir şubenin tüm cirosunu toplam müşterisine bölerek ortalama olarak bir müşterinin ne kadar ciro gerçekleştirdiği ortaya çıkarır.
Ne işe yarar?
Bu şekilde müşteri sayınızı arttırarak ne kadarlık bir ciro büyümesi yapacağınızı hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda diğer performans göstergeleri gibi kendinizi diğer şubeler ve/veya şirketlerle kıyasladığınızda pazarlama faaliyetinizde daha çok müşteri sayısını arttırmaya mı yoksa mevcut müşterilerinize aha farklı ürün mü sunmanız gerektiği hakkında size fikir verir.

Bu rakam bir müşteri (kasadan alışveriş yapan kimse) ortalama olarak ne kadar size ciro getirisini gösteriyor.

Bu gösterge ile kendinizi kıyasladığınızda pazarlama faaliyeti olarak karar vermenizie yardımcı olacaktır. Ana başlıkta da söylendiği gibi daha çok pazarlama ve satış birimlerinin performans ölçümü oluyor.

Ortalama sepeti düşük bir şube veya şirket (müşteri sayısı yüksek ise) daha çok gelen müşterilere daha fazla çeşit veya hizmet veya alışverişlerine ek olarak tamamlayıcı veya müşterinin ihtiyacına yönelik farklı ürün sunmak üzere satış ekipleri çalışmalıdır.Eğer Ortalama sepet tutarı yüksek ise, ağırlıklı olarak gelen müşteriler şube içinde aradıklarını bulabiliyorlar, ürünler bu gelen müşteriler için uygun anlamına gelmekte. Bu nedenle pazarlama olarak çalışıp daha fazla müşteri edinmek üzere faaliyet gösterilmelidir.

Kilit Performans Göstergeleri E-Kitabınızı Hemen Edinin

Kilit Performans Göstergeleri

Bu ekranı kapat

Bu E-Kitapta Perakendenin en önemli Kilit Performans Göstergeleri ile bu göstergelerin nasıl hesaplandıklarına dair incelikleri öğreneceksiniz.
Ayrıca KPG'lerle birlikte B.Ö.R.E.K. yöntemi ile hedef belirleme yöntemini öğreneceksiniz. Bu yöntem sayesinde verdiğiniz hedeflerin yapılabilirliğini kontrol etmiş olursunuz.

Not: Tabi ki olabilecek tüm KPG'lere değinmemiz mümkün değildir, ancak en çok kullanılan ve işinize yarayacağını düşündüğümüz KPG'leri öğrenip hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz.