Ortalama Sepet

Ortalama sepet nedir?

Yine bir performans göstergesi olan bu çalışma ile bir işletmenin veya bir şubenin tüm cirosunu toplam müşterisine bölerek ortalama olarak bir müşterinin ne kadar ciro gerçekleştirdiği ortaya çıkarır.

Ne işe yarar?

Bu şekilde müşteri sayınızı arttırarak ne kadarlık bir ciro büyümesi yapacağınızı hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda diğer performans göstergeleri gibi kendinizi diğer şubeler ve/veya şirketlerle kıyasladığınızda pazarlama faaliyetinizde daha çok müşteri sayısını arttırmaya mı yoksa mevcut müşterilerinize daha farklı ürün mü sunmanız gerektiği hakkında size fikir verir.

Ortalama Sepet Neyi İfade ediyor?

Bu rakam bir müşteri (kasadan alışveriş yapan kimse) ortalama olarak ne kadar size ciro getirisini gösteriyor.

Ortalama Sepet Göstergesinin Önemi Nedir?

Bu gösterge ile kendinizi kıyasladığınızda pazarlama faaliyeti olarak karar vermenizie yardımcı olacaktır. Ana başlıkta da söylendiği gibi daha çok pazarlama ve satış birimlerinin performans ölçümü oluyor.

Bir Örnek

Ortalama sepeti düşük bir şube veya şirket (müşteri sayısı yüksek ise) daha çok gelen müşterilere daha fazla çeşit veya hizmet veya alışverişlerine ek olarak tamamlayıcı veya müşterinin ihtiyacına yönelik farklı ürün sunmak üzere satış ekipleri çalışmalıdır.Eğer Ortalama sepet tutarı yüksek ise, ağırlıklı olarak gelen müşteriler şube içinde aradıklarını bulabiliyorlar, ürünler bu gelen müşteriler için uygun anlamına gelmekte. Bu nedenle pazarlama olarak çalışıp daha fazla müşteri edinmek üzere faaliyet gösterilmelidir.

Perakende Asistanı Mobil Uygulama

  • 30’a yakın perakende hesaplama şablonu
  • Android cihazlar için
  • IOS çok yakında
  • Hespalamaları yapın, WhatsApp ile istediğiniz kişiye sonucu gönderin