Acun Ilıcalı ve Geleceğin İş / İnsan Yönetiminde Yetkinlikler

Acun Ilıcalı ve Geleceğin İş / İnsan Yönetiminde Yetkinlikler

Acun Ilıcalı ve onun programlarını izlediğimde işim gereği İş ve İnsan Kaynakları Yönetimi açısından yaptıkları hep dikkatimi çeker. Bugün gelmiş olduğu nokta’yı incelediğimizde Acun Ilıcalı’yı  Acun yapan kendi kişisel yetkinliklerinin etkisinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Programlarını izlediğimizde yapmış olduğu davranışların her biri aslında yetkinlikleri hakkında fikir veriyor. Bir yarışmacı sahne arkasında üşüdüm dediğinde, yayında yerinden kalkıp orayı denetlemesi ve çözüm üretmesi onun Proaktif olma, Problem Çözme, Sonuç odaklılık, Vatandaş değeri yaratma vb. yetkinlikleri öne çıkarıyor.

Günümüzde herşeyin değiştiğini kabullenip, yeni bir yönetim tarzı seçmemizin zamanı geldi bence. Çünkü eski İş ve İnsan Yönetim sistemleri çürümüş durumda. Bunu söylerken yanlış anlaşılmasın ben soğuk kurumsal yönetim tarzından bahsediyorum. Artık herkes özel olduğunu görmek istiyor.  

Aklıma Peter Drucker’in bir sözü geldi  ” Bir insanın zamanını, adale gücünü, belirli bir noktaya kadar fiziki  varlığını satın alabilirsiniz. Ne var ki, bu insanın coşkusunu, kuruma bağlılığını ve sadakatini satın alamazsınız. Bunları kazanmaya mecbursunuz” 

Acun Ilıcalı çalışanına , sıradan vatandaşa ve hemşerilerine yaptığı her davranış onların Acun Ilıcalı markasına, Kurumlarına bağlılık ve sadakatı artıyor. 

Peki incelediğimizde Acun Ilıcalı’yı  Acun yapan kendi kişisel yetkinlikler nelerdir ? 

Temel Yetkinliklerine baktığımızda ;

Başarı ve Çaba , Bilgi paylaşımı, Bütünsel Bakış, Çalışan odaklılık, Dürüstlük, İş Ahlakı ve Güvenilirlik, Ekip/Takım çalışması, Gelişime ve Değişime Yatkınlık, Girişimcilik ve Sorumluluk Alma/İnisiyatif Kullanma, Hesap Verebilirlik, Hizmet Yönelimi, İletişim ve İlişki Kurma, İşbirliğine Açıklık, Kalite Odaklılık,  Motivasyonu Yüksek, Muhakeme, Özgünlük, Proaktif Olma, Problem Çözme, Sakinlik/Soğukkanlılık, Sonuç Odaklılık, Sosyal Olma, Sözlü İletişim ve Etki Yaratma, Vatandaş Odaklılık, Veri Toplama

Yönetsel Yetkinlikleri ise ;

Analitik Düşünme, Anlaşmazlık Yönetimi, Araştırma Ortamı Yaratma, Belirsizliklerin Yönetimi, Bütünsel Bakış, Çalışanları Yönlendirme ve Motive Etme, Çatışma Yönetimi, Değerler ve Etik, Değişim Yönetimi, Denetleme, Dış İlişkiler, Etkili İletişim ve İkna, Etkili Karar Verme, Etkin Çalışma Ortamı Yaratma, Fikir Üretme/Öneri Geliştirme, Güncel Gelişmelerin Takibi, Hizmet Değeri Yaratma, Hizmete Önem Verme, İletişim Becerileri, İş Birliği Ortamı Yaratma, İş Önceliklendirme, İş Zekası, Kavramsal Düşünme, Koçluk ve Mentorluk, Kontrol, Liderlik, Öğrenme Ortamını Teşvik Etme, Planlama ve Organize Etme, Sağduyu, Sorumluluk Alma, Stratejik Yönetim, Teknoloji Odaklılık, Temsil Yeteneği, Vatandaş Değeri Yaratma, Yenilikçilik, Yetkilendirme, Yönetsel Liderlik, Zaman Yönetimi

 

This Post Has 3 Comments

 1. Yalçın

  Merhabalar ;
  çok merak ettim ve öğrenmek için soruyorum ;
  ”Başarı ve Çaba , Bilgi paylaşımı, Bütünsel Bakış, Çalışan odaklılık, Dürüstlük, İş Ahlakı ve Güvenilirlik, Ekip/Takım çalışması, Gelişime ve Değişime Yatkınlık, Girişimcilik ve Sorumluluk Alma/İnisiyatif Kullanma, Hesap Verebilirlik, Hizmet Yönelimi, İletişim ve İlişki Kurma, İşbirliğine Açıklık, Kalite Odaklılık, Motivasyonu Yüksek, Muhakeme, Özgünlük, Proaktif Olma, Problem Çözme, Sakinlik/Soğukkanlılık, Sonuç Odaklılık, Sosyal Olma, Sözlü İletişim ve Etki Yaratma, Vatandaş Odaklılık, Veri Toplama Analitik Düşünme, Anlaşmazlık Yönetimi, Araştırma Ortamı Yaratma, Belirsizliklerin Yönetimi, Bütünsel Bakış, Çalışanları Yönlendirme ve Motive Etme, Çatışma Yönetimi, Değerler ve Etik, Değişim Yönetimi, Denetleme, Dış İlişkiler, Etkili İletişim ve İkna, Etkili Karar Verme, Etkin Çalışma Ortamı Yaratma, Fikir Üretme/Öneri Geliştirme, Güncel Gelişmelerin Takibi, Hizmet Değeri Yaratma, Hizmete Önem Verme, İletişim Becerileri, İş Birliği Ortamı Yaratma, İş Önceliklendirme, İş Zekası, Kavramsal Düşünme, Koçluk ve Mentorluk, Kontrol, Liderlik, Öğrenme Ortamını Teşvik Etme, Planlama ve Organize Etme, Sağduyu, Sorumluluk Alma, Stratejik Yönetim, Teknoloji Odaklılık, Temsil Yeteneği, Vatandaş Değeri Yaratma, Yenilikçilik, Yetkilendirme, Yönetsel Liderlik, Zaman Yönetimi”
  bu yazdıklarınızı tek tek nasıl analiz ettiniz bilgi verebilirmisiniz.
  Birde Acun popüler olma etkisi,akıl ve vicdan muhakemsi yaparak geldiğini düşünüyorum.

  1. ahmetkik

   Yalçın bey, yaklaşık 10 yıldır Acun Icılıcalı’yı takip etmekteyim. Bundan 2 sene önce yönetim şeklini beğendiğimden her davranışın hangi yetkinliklere karşılık geldiğini yazdım. Tabiki ki bunlar sadece gözlemler. Yazıdaki örnekte verdiğim gibi. Aslında sizde çok güzel bir yere değinmişsiniz çok hoşuma gitti. Belkide de bu temel yetkinliği sizin söylediğiniz. Çok güzel bir gözlem tebrik ediyorum.

 2. Yalçın

  Ahmet Bey çok teşekkür ederim öncelikle üşenmeyip bana verdiğiniz bilgi için.Yanlış analşılmasın gerçekten analiz etme öğrenme amaçlıdır benim talebim.bir kez daha teşekkür ederim .Saygılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.